Zatkana rura czy odpływ kanalizacji mogą stanowić duży problem, a przeważnie takie sytuacje przytrafiają się w najmniej spodziewanym momencie. Resztki z jedzenia, tłuszcz z posiłków czy wrzucane do kanalizacji przedmioty, które się nie powinny tam znaleźć potrafią skutecznie zablokować przepływ. Dlatego też niezwykle ważne jest pilnowanie tego, żeby do odpływów nie wrzucać resztek pokarmów, szczególnie tłustych, gruzu, piasku i rozmaitych stałych materiałów. Bardzo przydatne jest także regularne stosowanie specjalnych środków chemicznych, które skutecznie udrażniają zatory i zapobiegają ich powstawaniu. Jeśli z jakiś powodów taka sytuacja już wystąpi, to w wielu przypadkach można problem rozwiązać samodzielnie, na przykład przy pomocy przepychaczki lub środków chemicznych. Jednak takie metody nie zawsze pomagają, i w trudniejszych przypadkach konieczne może się okazać wezwanie specjalistów, którzy fachowo zajmą się zatkanymi rurami.
Udrażnianie rur kanalizacyjnych – przeciwdziałanie zatorom
Prawidłowo wykonana instalacja wodno-kanalizacyjna nie powinna ulegać podobnych awariom, o ile prawidłowo z niej korzystamy. Jednak w codziennym pośpiechu, przy kilku – również niepełnoletnich – użytkownikach, nie zawsze jesteśmy w stanie dopilnować prawidłowej eksploatacji poszczególnych sanitariatów. Jeszcze trudniej przychodzi to w firmach, dużych zakładach pracy czy budynkach użyteczności publicznej.
Aby zapobiegać zatorom w kanalizacji, należy starannie oczyszczać naczynia przed ich zmywaniem. Należy także powstrzymać się przed wyrzucaniem fusów kawy do zlewu. Resztki jedzenia w zlewozmywaku oraz włosy czy piasek w odpływie wanny lub prysznica zatrzyma także sitko. Warto także regularnie udrażniać odpływy, stosując preparaty chemiczne lub sodę oczyszczoną z octem w proporcjach 1:1. Należy przy tym pamiętać, by po odczekaniu pół godziny dokładnie przepłukać odpływ gorącą wodą – w przeciwnym razie resztki zalegające z rurach mogą się związać niczym cement i definitywnie zapchać rury.
Aby uniknąć konieczności przeprowadzania awaryjnego udrażniania rur kanalizacyjnych, należy także unikać wrzucania przedmiotów do wc. Waciki kosmetyczne, nawilżane chusteczki, środki higieny, patyczki do uszu oraz włosy wyciągnięte z odpływu wanny należy utylizować w koszu na śmieci.
Udrażnianie rur kanalizacyjnych na zewnątrz i wewnątrz budynków
Przy pracach związanych z udrażnianiem rur kanalizacyjnych stosuje się obecnie dwie główne metody, to znaczy mechaniczną i ciśnieniową. W metodzie mechanicznej wykorzystuje się spiralę zakończoną specjalnie zaprojektowanym frezem, który jest wprowadzany do wnętrza czyszczonej rury. Frez wprawiany jest w szybki obrót, co powoduje skuteczne rozdrobnienie wszystkich znajdujących się na jego drodze zanieczyszczeń. Metodę tę można z powodzeniem stosować zarówno przy zatorach wewnątrz budynków, jak również w sieciach zewnętrznych. W metodzie ciśnieniowej do czyszczenia stosuje się wodę dostarczaną do wnętrza rur pod wysokim ciśnieniem, w wyniku czego zanieczyszczenia są odrywane ze ścianek i wypłukiwane. Metoda ta jest droższa, gdyż wymaga specjalistycznego sprzętu, ale doskonale się sprawdza przy zewnętrznych kolektorach, przyłączach i rurociągach.
Profesjonalne udrażnianie rur kanalizacyjnych
Nasza firma specjalizuje się w skutecznym usuwaniu zatorów ze wszystkich rodzajów rur, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Dysponujemy profesjonalnym sprzętem, pozwalającym na realizację najbardziej skomplikowanych zleceń, a także doświadczonymi pracownikami. Nasza oferta skierowana jest zarówno do osób prywatnych, jak też firm i instytucji. Szybko i sprawnie usuwamy wszelkie niedrożności, wykonujemy czyszczenia okresowe i pomagamy w utrzymaniu stałej sprawności instalacji. Na zgłoszenia reagujemy szybko i sprawnie, doskonale zdając sobie sprawę z tego, jak ważne jest przywrócenie drożności kanalizacji w krótkim czasie. Dzięki wysokim standardom wykonywanych usług i dużej szybkości działania zyskaliśmy już spore grono stałych, zadowolonych ze współpracy klientów.